Nauka o imitaciji orgazama
Ovaj članak je naučno provjerio stručnjak za ljudsku seksualnost dr. Lori Mintz.
Nedavna anketa pokazala je da je oko dvije trećine žena imitovalo orgazam. Pretpostavljam da je preostala trećina imitovala odgovore u toj anketi.
To nije tako, šalim se. Ali može se s sigurnošću reći da je većina žena barem jednom u životu imitovala orgazam – ili, barem, ostavila utisak da uživaju u seksu više nego što zapravo jesu.
(Prije nego što neko u komentarima napiše „da, pa muškarci to rade također“, znam. Ne radi se o njima.)
Svaki poštovani seksolog detaljno će objasniti kako i zašto imitacija orgazma negativno utiče na seksualno zadovoljstvo. Posebno u dugotrajnim vezama, preuveličavanje užitka kako bi to izgledalo bolje nego što jeste samo podstiče partnera da nastavi na isti način, dok bi manje promjene mogle poboljšati iskustvo za oboje.
Pa zašto to radimo? Šta nas navodi da se pretvaramo da doživljavamo orgazam, kada zapravo… ne?
Postoje tri glavna razloga:
Dakle, ovo su opšti razlozi koje žene navode kada objašnjavaju zašto simuliraju orgazam. Da bismo razumjeli ove razloge, moramo pogledati dublje – razloge iza razloga. Zvuči logično.
Tim koji je proveo istraživanje i prikupio ove podatke (njihove rezultate možete pronaći ovdje) iznio je teoriju. Tačnije, jednu teoriju koja zvuči očigledno: nedostatak seksualne komunikacije djelimično je odgovoran za fenomen simulacije orgazma.
Ovo ima potpunog smisla. Ako se ne osjećamo ugodno da partneru kažemo kako volimo da nas dodiruje, iz bilo kojeg razloga, ili ako partner nije spreman da to prihvati, kako možemo očekivati da će naši želje biti zadovoljene?
S druge strane, ako se osjećamo slobodnim da izrazimo svoje želje, a naši partneri su spremni da ih prihvate, rezultat može biti samo pozitivan za oboje. Dakle, šta nas sprečava?
U istraživanju, većina žena koje su priznale da redovno simuliraju orgazam objasnile su to time što im je neugodno otvoreno govoriti o seksu. Rekle su da im je nelagoda zbog razgovora o nezadovoljavajućem seksu manje neprijatna od samog nezadovoljavajućeg seksa. Zato to jednostavno trpe i šute. (Ili možda glume i viču?)
Kao što se moglo očekivati, najmlađa starosna grupa, 18–24 godine, pokazala se najmanje voljnom da razgovara o svojim željama. Ali među svim ženama koje su priznale da često simuliraju orgazam, 55% je izjavilo da su htjele razgovarati o tome, ali su odlučile da ne rade to zbog kombinacije želje da zaštite osjećanja partnera, nelagode zbog ulaska u seksualne detalje i potpune stidljivosti.
A sada jedan zanimljiv podatak o seksu! Autori istraživanja otkrili su da su žene koje su se “potpuno složile” s izjavom “osjećam se ugodno koristeći riječ klitoris” značajno češće prijavljivale viši nivo seksualnog zadovoljstva u poređenju s onima koje su se “potpuno nesložile”.
Dakle, idite u kupatilo, pogledajte svoj odraz u ogledalu i ponavljajte riječ “klitoris” iznova i iznova. Zatim se oslobodite i naučite da mirno izgovarate tu riječ pred svojim partnerom i pokažite mu ili joj kako da vas dodiruje na način koji vam prija!
U ovom članku, radi lakšeg razumijevanja čitatelja, koristimo riječi „seks“ i „polni odnos“ kao sinonime, kako se to obično radi u popularnoj kulturi. Slično tome, koristimo riječ „predigra“ u značenju koje se koristi u masovnoj kulturi (tj. seksualne radnje, poput oralnog seksa, koje prethode odnosu). Međutim, kako je s pravom istakla naša stručnjakinja za seks Lori Mintz, također želimo priznati da takva terminologija uzdiže najpouzdaniji put muškaraca do orgazma, dok istovremeno lingvistički isključuje najpouzdaniji put žena do orgazma – stimulaciju klitorisa, bilo samu ili u kombinaciji s penetracijom. Zaista, samo između 4% i 18% žena redovno postiže orgazam samo od penetracije. Radujemo se danu kada takva terminologija više neće biti uobičajena u kulturi.
Učitavanje...